Starostlivosť o trávnik
Kávička v ruke, nohy zaborené vo voňavej, mäkkučkej, sýtozelenej trávičke…nie tak celkom vaša realita? 🙂
Nezúfajte, hustý a zdravý trávnik nie je až taká veda. Potrebuje len trocha pozornosti a času. A vertikutácie. Vertikutácia – prevzdušnenie trávnika je blahodarná revitalizačná procedúra. Spočíva vo vertikálnom narušení trávnika pomocou vertikutátorov. Procedúrou sa z trávnika odstraňujú uschnuté steblá trávy, burina, mach a prevzdušňuje sa koreňový systém trávy tak, aby k nemu ľahšie prenikali živiny, voda či vzduch. Tým sa podporí predovšetkým jej zahustenie.
Polovica úspechu pri samotnom zakladaní trávnika a starostlivosti oň je vo včasnom plánovaní. V modernej záhrade je trávnik žiadaným a dôležitým prvkom. Pôsobí upokojujúcim dojmom a je odolný proti zošľapovaniu. Čo je teda základom hustého zeleného koberca?
Kvalitné osivo a hnojivo je samozrejmosťou nielen pri tvorbe trávnatej plochy. Na čerstvo založenom trávniku skúste s vertikutáciou počkať 2 – 3 roky. Mohlo by sa totiž stať, že by ste vytrhali ešte nezakorenené trávy.
Pravidelná údržba kosením je nemenej dôležitou súčasťou starostlivosti o trávnu plochu. Počas sezóny sa v nej nahromadia zvyšky pokosenej trávy, odumreté rastliny a v dôsledku toho trávnik zarastá burinou a machom. Vytvára sa v ňom nepriepustná vrstva, hovorí sa jej plsť, ktorá trávnik doslova dusí.
Blahodarná voda z topiaceho sa snehu a neskôr z výdatných jarných dažďov nám bude chýbať. V posledných rokoch totiž pozorujeme v dôsledku zmeny klímy v našich záhradách nedostatok vlahy. Vďaka ozdravnej kúre vertikutátorom trávniku predovšetkým umožníme, aby tak veľmi potrebná vlaha prenikala rovno ku korienkom. Každá vodná kvapka sa k nim tak dostane skôr, než sa stihne vypariť a vyjsť nazmar.
Čistenie a prevzdušnenie odporúčame robiť 2x do roka a to na jar a na jeseň. Použitie benzínového vertikutátora nesie so sebou viaceré výhody. S týmto modelom za sebou nebudete ťahať elektrické káble, na ktoré by ste museli dávať pozor. Navyše si hravo poradí so suchou, tvrdou pôdou, trebárs aj na veľkej ploche. Vytrhané chumáče ú vyhadzované smerom dozadu a skončia v záchytnom koši, podobne ako pri benzínovej kosačke. Benzínový vertikutátor vyžaduje síce dôkladnú a pravidelnú údržbu, ale to vás predsa pri požičanom stroji nemusí vôbec zaujímať. 😉 Benzínový vertikutátor Güde GV 4001 B so 4-taktovým motorom z našej ponuky je výkonný a účinný.
AKÝ JE TEDA IDEÁLNY POSTUP A ČAS?
Do jarnej vertikutácie by ste sa mali pustiť niekoľko dní po prvom pokosení trávnika. Do jesennej vtedy, keď to už vyzerá, že trávnik veľmi neporastie.
- Pokoste trávnik na výšku 2-4cm.
- Rovnomerne, rýchlejším tempom jazdite strojom po ploche. Pre lepší výsledok je dobré ošetriť trávnik vertikutátorom v jednom smere a potom ešte raz kolmo na predchádzajúci smer. Zvyšky vytrhaných chumáčov buriny a machu z trávnika odstráňte a skompostujte.
- S najväčšou pravdepodobnosťou zostanú po vykonaní vertikutácie na ploche holé miesta. Tieto je potrebné vysiať trávnou zmesou a pohnojiť vhodným trávnikovým hnojivom.
- Po prevzdušnení odporúčame trávnik dobre zavlažiť.
Po dokončení celej procedúry trávniku doprajte niekoľko týždňov pauzu, aby sa mohol zregenerovať.
Veľa šťastia!
Zdroj: Mountfield, Hornbach